"Enter"a basıp içeriğe geçin

Okey Nasıl Oynanır? Okey Oynanan Siteler Nelerdir?

Okey

Özellikle Türklerin tercih etmiş olduğu Okey oyunu, tavla oyunu gibi herkes tarafından bilinmekte ve her yaştan bireyin oynadığı bir oyundur. Evde aile ya da arkadaşlarla oynanabileceği gibi internet üzerindeki pek çok casino sitelerinde de oynanabilmektedir. Ayrıca farklı app store üzerinden oyunu indirip, canlı olarak da oynanabilir.

parali okey nasil oynanir
parali okey nasil oynanir

Okey Nasıl Oynanır?

 Okey, toplam 106 taş ve 4 ıstaka ile oynanabilen bir Türk oyunudur. Taşlar 4 ayrı renkten meydana gelir ve üzerilerinde 1 ile 13 arası rakamlar yazılıdır. Her bir sayıya ait iki renk bulunur Örneğin; 2 adet kırmızı 11 ya da 2 adet siyah 8’li şeklindedir. Ayrıca 2 adet de sahte olarak adlandırılan joker olarak kullanılan ve farklı simgeler ile gösterilen taşlar vardır. En popüler olan Okey, Düz Okey’dir. Ayrıca 101 Okey de bir diğer Okey oyunu çeşididir.

4 kişilik oyuncu takımı oynanan Okey de her oyuncu için 14 taş dağıtılır. Fakat ilk ele başlayacak olan oyuncuya 15 taş verilir. Oyuncular taşları dizdikten sonra geriye kalan taşlar masanın ortasına konur ve en üsteki taş açılır. Açılan sayı her ne ise bu sayının bir üstü joker olarak kabul edilir. Örneğin; ortada açılan taş sarı 9 ise sarı 10 jokerdir. Bu jokeri elinizdeki perlerden hangisinde eksiklik varsa onu yerine kullanabilir ve oyunu bitirebilirsiniz. Ayrıca oyun sonunda jokerin son atılan taş olması ise ekstra puan demektir.

Okey oyununun amacı aynı renkteki sayıları sıralı olarak bir araya dizebilmek ya da farklı renkteki aynı sayıları bir araya getirebilmektir. Bu döngüyü ilk tamamlayan ıskartadaki gereksiz bir taşını atarak oyunu kazanmış olur. Sırayla taş çekerek işine yarayacak taşı bulmak gereklidir. Eğer sizden önceki oyuncunun işine yaramadığı için attığı taş sizin beklediğiniz taş ise bunu alıp kullanabilirsiniz. Eğer işinize yaramıyorsa ortadaki taşlardan çekme hakkınız vardır. Ardından elinizdeki işe yaramayan taşı sonraki oyuncunun yanına atabilirsiniz. Bu bir döngü şeklinde devam eder ve perlerini ilk tamamlayan oyunun galibi olur. Kaç el oynanacağı oyuncuların isteğine bağlıdır.

Sahte Okey Neye Yarar?

106 taş içerisinde sadece 2 adet bulunan sahte okey, yere açılan asıl okeyin sayı değerini taşımaktadır. Asıl okey her taşın yerine geçebilecekken sahte okeyler sadece okey ne ise onun değerini alır. Örneğin; asıl okey sarı 10 ise sahte okeyi sadece sarı 10 yerine kullanabilirsiniz.

Okey oyunu oynarken, henüz el bitmeden yanlışlıkla elindeki okeyi yere atan oyuncu için ceza puanı uygulanır. Perlerini yanlış dizmiş ve oyunu bitirdiğini söyleye oyuncu için de ceza puanı geçerlidir. Bu puanlama -2 şeklinde yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir